Глосарій та Акроніми Платформи
- API Платформи реєстрів
- API Фабрики даних
-
Програмний інтерфейс фабрики даних, доступний для інших компонентів платформи, що надає набір функцій для взаємодії з даними реєстру.
- BPMN (Business Process Model and Notation)
-
Нотація і модель бізнес-процесів — система умовних позначень для моделювання бізнес-процесів
- CC (Competency Center)
-
Команда яка відповідає за консультації команд розробки реєстрів і агрегацію запитів по новому функціоналу та наявним багам.
- СR (Custom Resource)
-
Ресурс для розширення OpenShift API, який не обов’язково доступний з коробки при встановленні OpenShift, а представляє собою налаштування конкретного OpenShift екземпляру.
- Control Plane
-
Сукупність компонентів платформи, що забезпечує спрощення керування центральними компонентами платформи, дозволяє керувати реєстрами та агрегує посилання до всіх WEB API центральних компонентів.
- DMN (Decision Model and Notation)
-
Нотація для моделювання бізнес-правил за допомогою таблиць прийняття рішень.
- DNS (Domain Name System)
-
Розподілена система доменних імен що перетворює імʼя будь-якого мережевого ресурсу в IP-адресу.
- GitOps-підхід
-
Спосіб реалізації безперервного розгортання для нативних хмарних додатків. Основна ідея GitOps полягає в тому що будь-які зміни у конфігурації кластера OpenShift, компонентів кластера та компонентів Платформи відбуваються через внесення змін до конфігурації відповідних компонентів у git-гілках цих компонентів.
- Kong
-
Компонент підсистеми управління зовнішнім трафіком та API шлюз.
- Low-code
-
Підхід до створення, налаштування та модифікації системи та додатків, який практично не вимагає написання програмного коду. В контексті Платформи це компоненти за допомогою яких цей підхід реалізується.
- OpenShift
-
Система автоматичного розгортання, масштабування та управління застосунками у контейнерах.
- RBAC (Role Based Access Control)
-
Керування доступом на основі ролей. Привілеї не призначаються користувачам безпосередньо а отримуються ними тільки через свою роль (або ролі), управління індивідуальними правами користувача по суті зводиться до призначення йому ролей
- Рілм (Realm)
-
Сутність сервісу Keycloak. Realm керує набором користувачів, облікових даних, ролей і груп.
- UI-форма
-
Форма задачі користувача кабінету для внесення даних у рамках виконання бізнес-процесу.
- URI (Uniform Resource Identifier)
-
Уніфікований ідентифікатор ресурсів. Компактний рядок літер, який однозначно ідентифікує окремий ресурс в інтернеті.
- Автентифікація
-
Перевірка правдивості пред’явленого користувачем ідентифікатора.
- Авторизація
-
Надання і перевірка прав на здійснення будь-яких операцій в системі.
- Адмін портал
- Адміністративна послуга
-
Послуга що передбачає зміну певного статусу чи інших даних в реєстрі. На Платформі це бізнес-процес, реалізований на рівні окремого реєстру, результатом якого є внесення змін до даних реєстру.
- Аналітична БД
-
База даних яка обслуговує аналітичні інструменти, зокрема Redash. Отримує данні реєстру через логічну реплікацію з операційної бази даних. Доступна лише на читання.
- Аналітичні звіти
-
Попередньо налаштовані загальні статистичні дані за реєстром. Побудовані за допомогою сервісу аналітичної звітності Redash. Можуть містити графіки, таблиці, картки показників та примітки щодо ефективності робочого процесу.
- Бізнес-процес
-
Набір операцій, спрямованих на досягнення певного результату шляхом обробки даних. BPMN-моделі бізнес-процесів є частиною регламенту реєстру.
- Версія-кандидат регламенту реєстру
-
Логічне представлення стану мастер-версії після застосування змін, сформованих в рамках відповідного запиту на внесення змін.
- Витяг
-
Документ згенерований в рамках надання інформаційних послуг через бізнес-процеси, який може бути завантажений користувачем, який замовив інформаційну послугу. Представлений окремим шаблоном на рівні регламенту реєстру.
- Відкриті дані
-
Публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання
- Група реєстрів
-
Реєстри що належать одному власнику та є спорідненими.
- Дані реєстру
-
Інформація що зберігається в базі даних реєстру
- Дашборд
- ДРФО
-
Державний реєстр фізичних осіб - платників податків. Використовується у сенсі "код ДРФО" див. РНОКПП
- Електронний підпис
-
В рамках цього документу це КЕП, УЕП, ЕЦП фізичної чи юридичної особи або електронна печатка юридичної особи. Використання КЕП, УЕП в залежності від ситуації залежить від чинних вимог законів та законодавства.
- Ендпоінт
-
Кінцева точка інтеграції, яка дозволяє двом програмам обмінюватися даними одна з одною. API працюють, надсилаючи запити на інформацію від вебдодатка або вебсервера та отримуючи відповідь.
- ЕЦП (Електронний цифровий підпис)
-
Дані в електронній формі, отримані за результатами криптографічного перетворення, які додаються до інших даних або документів і забезпечують їх цілісність та ідентифікацію автора.
- ЄДР
-
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
- ЄДРПОУ
-
Код ЄДРПОУ (Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України) — унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України
- Запит на внесення змін
-
Логічне представлення сукупності змін відносно поточної майстер-версії регламенту, до якого застосовуються перевірки цілісності, якості та інспекції перед безпосереднім застосуванням до майстер-версії.
- Інсталер
-
Архів програмного забезпечення зі скриптами та Docker-образами для інсталяції, який дозволяє автоматично розгорнути Платформу певної версії на цільовому оточенні (хмарне оточення, або ЦОД), а також оновити Платформу до певної версії (наприклад,
1.9.0
тощо). - Інтерфейс адмін-консолі
- Інформаційна панель
- Інформаційна послуга
-
Бізнес-процес, реалізований на рівні окремого реєстру, результатом якого є отримання даних реєстру у визначеній формі. Передбачає підтвердження того чи іншого статусу в реєстрі. Результатом "Послуги" буде витяг, або підтвердження прав.
- Кабінет адміністратора регламентів
-
Клієнтський вебдодаток для адміністрування реєстрів. Інтерфейс дозволяє виконувати необхідну конфігурацію регламенту реєстру без володіння глибокими уміннями програмування.
- Кабінет користувача
-
Загальна назва для кабінету отримувача послуг і кабінету посадової особи.
- Кабінет отримувача послуг
-
Вебінтерфейс для взаємодії з реєстром у вигляді клієнтського додатка кабінету орієнтований на обслуговування громадян.
- Кабінет посадової особи
-
Веб-інтерфейс для взаємодії з реєстром у вигляді клієнтського додатку кабінету орієнтований на обробку задач посадовою особою.
- КЕП (Кваліфікований електронний підпис)
-
Електронний підпис користувача, що використовується для аутентифікації та підпису внесених ним даних.
- Керування кластером (платформою)
-
Абстракція в рамках Control Plane, що дозволяє керувати центральними компонентами системи
- Компоненти реєстру
-
Компоненти платформи, що встановлюється окремо для кожного реєстру.
- Конфігурація реєстру
-
Налаштування компонентів реєстру доступне в control plane та репозиторії реєстру відповідно до GitOps-підходу.
- Конфіденційні дані
-
Дані для доступу до яких потрібна авторизація.
- КСЗІ (Комплексна система захисту інформації)
-
Сукупність організаційних та інженерних заходів та програмно-апаратних засобів, що забезпечують захист інформації в системі.
- Майстер-версія регламенту
- Мастер-версія регламенту
-
Поточна версія регламенту, розгорнута на екземплярі реєстру.
- Модель даних
-
Описи змісту, структури та обмежень цілісності, які використовуються для створення та підтримки бази даних реєстру. Представлена визначенням у liquibase форматі на рівні регламенту реєстру.
- Об’єкти (Приналежність даних)
-
Будь-яка сутність, якою володіє суб’єкт.
- Онбординг громадян (отримувачів послуг)
-
Процес орієнтований на створення всіх необхідних записів у БД для взаємодії користувача з реєстром (профіль користувача, налаштування, призначення ролі користувача)
- Операційна БД
-
База даних яка обслуговує додатки та сервіси реєстру та зберігає дані реєстру, налаштування, дані бізнес-процесів та інші операційні дані.
- Операційне сховище бізнес-процесів
-
Реляційне сховище, в якому зберігаються розгорнуті моделі бізнес-процесів, поточний стан виконання екземплярів процесів та породжені ними дані, налаштування авторизацій та загальні налаштування.
- Отримувач послуг
-
Користувач який взаємодіє з реєстром з метою отримання адміністративних та інформаційних послуг. Ця роль може призначатися фізичній особі, представнику ФОП або юридичної особи. Системна роль.
- Пакетне завантаження (імпорт користувачив)
-
Процес створення великої кількості користувачів-посадових осіб в реєстрі шляхом імпорту з CSV файлу.
- Первинна автентифікація / автореєстрація громадян (отримувачів послуг)
-
Процес створення користувача - отримувача послуг реєстру та встановлення профілю взаємодії з кабінетом отримувача послуг на основі даних отриманих з особистого ключа КЕП та даних, отриманих у результаті інтеграції з ЄДР.
- Персональні дані
-
Відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Класифікація даних як персональних відбувається на рівні створення моделі даних реєстру, що застосовує відповідні механізми обробки і доступу.
- Платформа (IC «Платформа»)
-
Розгорнута інформаційна система реєстру, яка надає органам влади можливість створювати та в рамках повноважень вести реєстри за моделлю SaaS “Реєстр як сервіс”. Передбачається розгортання платформи як в хмарі, так і на базі власного ЦОД, а також розгортання платформи як для одного реєстру, так і для групи реєстрів.
- Платформа ведення реєстрів
-
OpenShift кластер зі встановленими компонентами необхідні для створення та ведення реєстрів.
- Платформа даних
-
Фабрика даних (Дата-фабрика) (Дата-фабрика)
- Платформні ключі цифрового підпису
-
Ключі що використовуються для інтеграції з id.gov.ua.
- Платформні компоненти
- Посадова особа
-
Представник державного органу, що взаємодіє із реєстром у рамках виконання своїх службових обов’язків. Системна роль.
- Послуга
-
Один або декілька бізнес-процесів в реєстрі спрямовані на опрацювання запиту особи.
- Публічно доступні дані
-
Дані для доступу до яких не потрібна авторизація
- Регламент/правила реєстру
-
Набір моделей даних, бізнес-процесів, налаштувань, за якими реєстр буде реалізовувати свої функції.
- Реєстр
-
Спеціалізований інформаційний ресурс, призначений для зберігання та обробки юридично важливої інформації про людей, їх права та обов’язки, а також майно та ресурси.
- Реєстровий пайплайн
-
Процес що виконує застосування конфігурації реєстру.
- Реєстрові ключі цифрового підпису
-
Ключі що використовуються для підписання трансформованих даних бізнес форм і підписування витягів.
- Рейт-ліміти
-
Обмеження кількості запитів від одного користувача.
- РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків)
-
Елемент Державного реєстру фізичних осіб України (ДРФО) , який надається фізичним особам-платникам податків та інших обов’язкових платежів та зберігається за ними протягом усього їхнього життя.
- Розгортання регламенту реєстру
-
Процедура створення або оновлення сервісів реєстру, бізнес-процесів та структури бази даних реєстру згідно з регламентом реєстру.
- Ролі регламенту
-
Ролі які створюються під час розгортання регламенту реєстру та налаштовуються в регламенті реєстру.
- Роль користувача
-
Системні ролі та ролі регламенту, які призначені користувачу.
- СЕВДЕІР / Трембіта
-
Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
- Системні ролі
-
Ролі які створюються Платформою під час розгортання реєстру або встановлення Платформи.
- Суб’єкти (Приналежність даних)
-
будь-яка фізична або юридична особа, що має право власності над об’єктом.
- Схема UI-форми
-
Формальний опис структури, полів та валідаційних правил UI-форми. Представлена як файл на рівні регламенту реєстру.
- Сховище історичних даних бізнес-процесів
-
База даних в якій зберігаються значущі історичні події виконання бізнес-процесів (історія ініційованих користувачем та завершених бізнес-процесів та виконаних задач користувача).
- Сховище проміжних даних бізнес-процесів
-
Розподілене сховище пар ключ-значення, в якому тимчасово зберігаються дані, внесені користувачами через UI-форми задач бізнес-процесів.
- Фабрика даних (Дата-фабрика)
-
Підсистема платформи відповідальна за збереження даних та надання доступу до них.
- Форма
- Центральні компоненти
-
Компоненти системи, що спільно використовуються усіма реєстрами та існують в єдиному екземплярі на кластері.
- Цифрові документи
-
Файли вкладення які можуть бути завантажені, вивантажені та переглянуті користувачами через UI-форми задач бізнес-процесів. Зберігаються в об’єктному сховищі реєстру. Зміст цифрових документів не є об’єктом виконання операцій на рівні бізнес-процесів.
- ЦОД
-
Центр обробки даних (Data center).
- ШБО "Трембіта"
-
Шлюз Безпечного Обміну — захищений інтерфейс для електронної взаємодії між державними системами, який розгортається в межах Платформи реєстрів як сервіс і дозволяє використовувати власні ресурси для отримання інформації із зовнішніх систем.